SPOTKANIE Z KULTURĄ JAPOŃSKĄ


       28 stycznia 2010 r. w odbyło się "Spotkanie z kulturą japońską" w ramach Zimowych Warsztatów w Kórnickim Ośrodku Kultury. Gośćmi spotkania byli Maho Ikushima z UAM w Poznaniu i studenci III roku japonistyki Karina Krobska i Adam Walenkiewicz. Pani Maho Ikushima już po raz trzeci gościła w naszym mieście. Brała także udział w koloniach letnich KTPS w Głuchołazach w 2009 r.
       Spotkanie podzielono na trzy części - w pierwszej śpiewaliśmy piosenki japońskie "Kaeru no uta"(Żaby rechoczą) i "Yuki" (Śnieg) oraz braliśmy udział w quizie wiedzy o Japonii. Pani Maho Ikushina pokazała, jak zakłada się letnie kimono.
       W części drugiej Karina omówiła tajniki języka japońskiego. Następnie posługując się pędzlami fude i tuszem pisaliśmy znak kanji "Ki" czyli drzewo. Każdy z uczestników spotkania otrzymał swoje imię zapisane przez panią Ikushimę po japońsku.
       W czasie przerwy mogliśmy degustować ryżowe przekąski japońskie o różnych smakach, chipsy słodko-kwaśne i napić się zielonej herbaty. Karina i Adam nauczyli nas jak posługiwać się pałeczkami przy jedzeniu potraw. Była to także okazja do spytania ich o to, jak zostać studentem japonistyki. A pani Maho Ikushima cierpliwie odpowiadała na różne pytania związane z jej pracą i pobytem w Polsce.
       Trzecia część spotkania to multimedialna prezentacja "Współczesna Japonia oczyma Polaka" przygotowana przez Adama, który latem 2009 r. aż 3 miesiące gościł w tym kraju. Adam opowiedział nam także o swojej pasji - trenuje japońskie sztuki walk kendo.
       Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat różnic międzykulturowych. Podzielono się swoimi doświadczeniami z pobytu w Japonii, Indiach i w Polsce. Dyskutowano także o roli tatuażu w kulturze japońskiej.
       Organizatorem Spotkania był Kórnicki Ośrodek Kultury, współpraca Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczne w Mosinie Filia w Kórniku.
       Sponsorem poczęstunku było Kórnickie Towarzystwo Pomocy Społecznej.

M. Smolarkiewicz-Maliszewska

więcej informacji: www.kornik.pl - aktualności
www.ktps-kornik.org.pl - nasze akcje