KONKURS "SZKOŁA OBYWATELI" ROZSTRZYGNIĘTY!


       A jak Ty skonstruowałbyś budżet gminy? - takie pytanie postawiło młodzieży gimnazjalnej Kórnickie Towarzystwo Pomocy Społeczne, organizator konkursu "Szkoła obywateli - zasady gospodarowania środkami publicznymi (budżet gminy)".
       Pomysł na edukacyjną zabawę z nagrodami był skierowany do uczniów klasy II gimnazjum. W szranki stanęły cztery zespoły - po dwa z Gimnazjum w Kórniku i Gimnazjum w Robakowie.
       Organizatorzy - KTPS - podzielili zmagania na etapy. Najpierw pracowano na lekcjach WOS (wiedza o społeczeństwie), podczas których nauczyciele mieli za zadanie przybliżyć zasady tworzenia budżetu i jego strukturę. Później wyłonione zespoły w wybranej przez siebie formule przygotowywały swoją wersje budżetu. W regulaminie dopuszczono wersję multimedialną, wersję drukowaną, plansze informacyjne, dramę przedstawiającą obrady Rady Miejskiej oraz inne formy prezentacji.
        15 listopada 2009 roku w Sali kominkowej Kórnickiego Ośrodka Kultury rozegrano zmagania finałowe.
        Pierwsza grupa z Gimnazjum w Robakowie zainscenizowała w zabawny sposób obrady Komisji Budżetowej. Wątki kabaretowe (dyskusja nad nowymi butami pani skarbnik lub wybór egzotycznej wyspy, najlepszej na wakacje dla radnego) przepleciono autentycznymi cytatami z obrad komisji.
        Zespół nr 1 z kórnickiego gimnazjum przedstawił opracowane na podstawie anonimowych ankiet zestawienie pomysłów na inwestycje. Prezentacja multimedialna zawierała szereg ciekawych sugestii na temat budowy ścieżek rowerowych, nieoznakowanych patroli policyjnych, tworzenia przedszkoli i miejsc rozrywki, jak choćby lodowisko.
        Druga grupa z Kórnika (kolejność losowano na początku zmagań) także oparła swoje budżetowe pomysły na ankietach. Wśród propozycji inwestycyjnych znalazła się kręgielnia i place zabaw w parkach, oczyszczenie jeziora, a także remont ośrodka zdrowia, oświetlenie ulic i fundowanie stypendiów dla młodzieży z ubogich rodzin.
        Drużyna nr 2 z Robakowa na podstawie ankiet przygotowała prezentację multimedialną. Uczniowie zmierzyli się z wielkimi nakładami na poszczególne budżetowe wydatki, dzieląc je od nowa. Niestety osoba, która miała przedstawić prezentację rozchorowała się, dlatego nie poznaliśmy wszystkich szczegółów tego pomysłu na budżet.
        W skład jury konkursu weszli: Eugenia Marciniak, ekonomistka związana od lat z KTPSem, Ewa Madalińska-Soczyńska, kierująca Wydziałem Oświaty i Polityki Społecznej UM w Kórniku, Seweryn Waligóra, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów RM w Kórniku, Andrzej Regulski, radny oraz Jerzy Cepka, były przewodniczący kórnickiej RM. Ze strony KTPS wystąpieniom młodzieży przysłuchiwały się Krystyna Janicka, przewodnicząca i Hanna Straus, wiceprzewodnicząca.
        Zadanie nie było łatwe - choćby ze względu na różne podejścia zespołów do problemu. A zadecydować trzeba było rozważnie, gdyż nagroda była nie byle jaka - pobyt w Warszawie.
        Ostatecznie triumfatorami okazali się uczniowie z Gimnazjum w Kórniku - Monika Walkowiak, Larysa Jankowska i Joanna Rakoniewska, opiekun pani Magdalena Wytrzyszczak. Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Robakowie - Mikołaj Zakrzewski, Martyna Pelczyk, Łukasz Stroiwąs, Mateusz Karolczuk, opiekun pani Karolina Staszczyk.
        Dwie pierwsze drużyny w nagrodę pojechały wraz z opiekunami na wycieczkę do Warszawy, gdzie grupa odwiedziła miejsca pamięci narodowej oraz gościła w Pałacu Prezydenckim, budynku Parlamentu RP i siedzibie fundacji WOŚP.
        Wyróżnienia, w formie upominków, otrzymali - drużyna nr 2 z Kórnika - Marta Pawlaczyk, Gabriela Nowak, Alicja Górka, Piotr Mikołajczak oraz uczniowie z Gimnazjum w Robakowie - Mikołaj Wojtysiak, Krzysztof Kuźma, Kacper Kwapisz.
br>
Łukasz Grzegorowski,
redaktor naczelny dwutygodnika "Kórniczanin"